Siedmiokrotny wzrost kar

Zastanawiasz się, ile może wymieść kara za niezastosowanie przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) w firmie?

Do 4 % całkowitego rocznego obrotu firmy za poprzedni rok. W zeszły, roku odnotowany został siedmiokrotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Polska, pośród 31 państw zajęła 13 miejsce z łączną wartością 2 mln 200 tys. Euro. Oznacza to, że ponad 10 mln złotych wyniosły w Polsce kary nałożone przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Rekord kar zanotowano w Luksemburgu, gdzie wyniósł on 746 mln Euro, jednakże należy zaznaczyć, iż w Polsce regulator nadzoruje mniejsze podmioty, które odnotowują duże mniejsze obroty.

Znaczący wzrost kar niewątpliwie związany jest z opublikowanym wyrokiem TSUE przeciw irlandzkiemu komisarzowi ds. ochrony danych (o czym przeczytać możesz w zakładce z Sali rozpraw) , w sprawie transferu danych do państw spoza obszaru EOG, w szczególności w branży e-commerce i ON-LINE.

Podobne posty